To jest druga część rozmowy z mec. Bartoszem Gajkiem o książkach, które warto czytać, czyli takich, które zmieniają kancelarię.
W poprzedniej części – czyli w odcinku #084 – omówiliśmy sobie dwie pozycje, czyli Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych autorstwa Matthew Walkera oraz Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości pani Anny Lembke.
Dziś kolej na sześć następnych lektur. Jakie to będą pozycje?
Tego Ci nie zdradzę – musisz posłuchać. Zaręczam, że usłyszysz wiele podobnych i głębokich sformułowań, jak te, które przytoczyłem na samym początku.
Jesteś gotowy gotowa? A więc miłego słuchania!
***
Ten odcinek odsłuchasz również na:
***
W ten sposób zakończyła się nasza niemal dwugodzinna rozmowa. Wiele razy tutaj gryzłem się w język, żeby nie skomentować tego czy owego. Nie zrobiłem tego jednak, bo inaczej nasza rozmowa nie zajęłaby dwóch godzin, ale znacznie więcej. Poza tym to nie ja tu byłem przecież gościem, więc musiałem zostawić miejsce dla mojego interlokutora.
Przypomnę, że tym razem rozmawialiśmy o książkach pt.
Praca Głęboka. Jak odnieść sukces w świecie w którym ciągle coś nas rozprasza – Cal Newport
Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear
Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu – Morgan Housel
Finansowa forteca. Jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój – Marcin Iwuć
Factfulness. Dlaczego świat jet lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą – Hans Rosling
Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor Frankl
Czasem jedna myśl, jedno zdanie przeczytane w nudnej książce, może odmienić los. Warto czytać i warto poznawać. Chciałbym jeszcze się na chwilę zatrzymać przy książce ostatniej, czyli Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktora Frankla.
To naprawdę niezwykła książka, którą polecam każdemu. Bez względu na to, czym się zajmuje w życiu. Daje ona odpowiedź na pytanie: gdzie szukać szczęścia. To jest trudna książka. Ale nie w sensie filozoficznym, czy intelektualny, ale w sensie emocjonalnym. Ta książka po prostu zostawia trwały ślad. Ale jest to ślad pozytywny i dobry.
Bartek przytoczył fragment tej książki. Ja zaś mam zaznaczony w niej inny, którym chciałbym się z Tobą teraz podzielić. Posłuchaj…
Nie należy poszukiwać w życiu jakiegoś abstrakcyjnego sensu. Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe Powołanie czy misję, której celem jest wypełnienie konkretnego zadania nikt nas w tym nie wyręczy ani nie zastąpi, tak jak nie dostaniemy szansę, aby drugi raz przeżyć swoje życie. A co tam każdy z nas ma do wykonania wyjątkowe zadanie tak jak wyjątkowo jest okazja aby je wykonać.
To nie są słowa jakiegoś guru, który przeczytał Biblię, Koran a potem spędził 5 lat w tybecie medytując nad złożonością Wszechświata. To są słowa austriackiego psychiatry i neurologa, niezwykle doświadczonego przez los, twórcy nurtu logoterapii w psychoterapii. A więc twardo stąpającego po ziemi człowieka. Jeśli czasem nie chce Ci się wstać rano z łóżka, to najpewniej właśnie dlatego, że w Twoim życiu brakuje celu. Odczuwasz wówczas brak sensu istnienia. Jeśli jednak z radością witasz każdy nowy dzień, wówczas z pewnością dlatego, że wiesz, dlaczego wstajesz. Świat wygląda wówczas dla Ciebie inaczej i czujesz się szczęśliwszy.
Koniecznie zajrzeć do tej książki.
A ja widzę w niej również sens biznesowy. Jak i dlaczego? O tym opowiem Ci już osobno kiedy indziej.
***
Podcastu słuchaj również na YouTube:
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Factfulness to świetna pozycja, podobnie jak Forteca.
Długo się zbierałem, żeby kupić Atomowe Nawyki, ale po przesłuchaniu rozmów kupiłem… razem z Niewolnicy Dopaminy i Praca Głęboka 😉
Dzięki Marcinie! Pójdę w twoje ślady zatem 😀
Rafał 🙂