Rafał Chmielewski

14 grudnia 2023

#087 – Prawa kobiet w branży prawniczej – rozmowa z Kamilą Kurkowską, mentorką prawniczek

Rafal ChmielewskiKomentarze (0)

Kamila Kurkowska - mentorka prawniczekDziś rozmowa wyjątkowa z wyjątkowym gościem – a dokładnie – z gościną. I jest to prawniczka, ale ktoś spoza naszej wspaniałej prawniczej branży.

Niech jednak Cię to nie zwiedzie, bo Kamila Kurkowska nie tylko wie o prawniczym biznesie dużo, nie tylko ma cenne biznesowe spojrzenie z właściwej perspektywy, ale przede wszystkim ma na naszą branżę wyjątkowy i ponadczasowy wpływ.

Oto kim jest moja rozmówczyni: Jest kierowniczką merytoryczną kierunku ,,LegalTech i innowacje w branży prawniczej” na Uniwersytecie SWPS oraz wykładowczynią na kierunku „Legal Design Thinking”.

Jest ekspertką w zakresie innowacji, komunikacji, marketingu, różnorodności i nowych technologii w branży prawniczej. Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte m. in. w Deloitte i Harvard Business Review.

Jest założycielką i wspólniczką w dwóch startupach Legaltech. Była nominowana do nagrody European Women in Legal Tech i była sędzią podczas różnorakich legal Hackaton’ów. Pest prelegentką i wykładowczynią. Absolwentką Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.

Jest też mentorką prawniczek.

A to, co dla mnie osobiście jest najważniejsze, to fakt, że Kamila jest prezeską i założycielką Fundacji Women in Law, która robi naprawdę dużą zmianę w naszym świecie. 

O całej drodze i imponujących doświadczeniach Kamili posłuchasz zresztą za moment.

Prawa kobiet w branży prawniczej

Jak jedna osoba może dokonać tak wiele i wciąż pociągać za sznurki tak różnorodnych przedsięwzięć?

To wciąż pozostaje dla mnie niezgłębioną tajemnicą. Chociaż, prawdę mówiąc, z wiekiem coraz bardziej dostrzegam niezaprzeczalny fakt, że kobiety w naszym świecie są w stanie dokonywać takich rzeczy, przy których dokonania osobników mojej płci bledną.

A jeśli więcej jest znanych naukowców, kompozytów, polityków itd. płci męskiej, to tylko dlatego, że zmaskulinizowany i zideologizowany świat zepchnął je do roli „opiekunki ogniska domowego”. I na przestrzeni setek, czy nawet tysięcy lat, tak się do tego stanu przyzwyczailiśmy (łącznie z samymi zainteresowanymi), że mimowolnie i bezrefleksyjnie przypisujemy kobietom niższą rolę społeczną, niż gwarantują to wprawa człowieka.

Dotyka to także właśnie – paradoksalnie (!) – naszej prawniczej branży.

Jak widać – niesłusznie. Nawet badania archeologiczne pokazują wyraźnie, że w świecie epoki paleolitu kobiety odgrywały znacznie donioślejszą – powiedzielibyśmy, że bardziej męską rolę. Łącznie z tą, że chwytały za broń i walczyły jak każdy inny osobnik płci męskiej. Były też przedmiotem czy podmiotem kultu. W wielu społecznościach uważano je za boginie, które dają życie, podobnie jak życie daje Matka Ziemia (przeczytaj choćby tutaj czy tutaj).

A nie mówię o tym wszystkim bez przyczyny, gdyż prawa kobiet w naszej branży okazały się być głównym tematem naszej rozmowy. Kamila w ramach swojej Fundacji o te prawa walczy i stoi na ich straży. Jest ważną częścią naszego środowiska. Jestem pewien, że nasza rozmowa będzie dla Ciebie interesująca.

Pomocne linki:

Zapraszam Cię do posłuchania naszej rozmowy!

***

Naszą rozmowę przesłuchasz również na:

***

Podcastu słuchaj też na YouTube:

Potrzebujesz mojej pomocy?

Rafał Chmielewski

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Rafała Chmielewskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: