W tym odcinku podcastu W drodze do kancelarii moim szacownym gościem jest pan Adam Staniszewski, autor przeciekawej książki pt. „Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance. Sekrety przywództwa odpornego na kryzys”.
Skąd temat przywództwa w 80 odcinku podcastu?
Zagadnienie to interesuje mnie, gdyż z jednej strony sam pełnię taką zaszczytną rolę w kilku web.lex’owych organizacjach, a także w społeczności prawniczej, która siłą rzeczy powstała w gronie naszych kilkuset kancelarii, z którymi na codzień współpracujemy.
A z strony drugiej dlatego, że każdy z nas takim przewodnikiem czy przywódcą jest w różnych sytuacjach w życiu codziennym. Np. jeśli jesteś rodzicem, wówczas jesteś przewodnikiem dla swoich dzieci. Albo kiedy żeglujesz choćby po małym jeziorku ze swoimi przyjaciółmi i jesteś na tym pokładzie szefem.
A tym bardziej kiedy pełnisz tę rolę jako właściciel kilkuosobowej kancelarii prawnej.
Jest to więc rola uniwersalna, której doświadczamy częściej albo rzadziej na przestrzeni lat. Bardziej lub mniej intencjonalnie. Czasem dążymy do osiągnięcia takiego statusu oczekując awansu, ale czasem rola ta spada na nas nieoczekiwanie w wyniku zaistnienia niespodziewanych okoliczności.
Sir Ernest Shackleton i czego możemy się od niego nauczyć
Ubiegłe wakacje spędzałem jak co roku w Ustce. I jak zawsze będąc tam gościem wybrałem się do małej uroczej księgarni na ul. Marynarki Polskiej (jeśli ktoś z Was w Ustce kiedyś będzie to gorąco Wam te księgarnię polecam) aby zrobić książkowe zakupy. Zajrzałem do działu, czy raczej na półkę, biznes i ujrzałem na niej książkę pod tytułem: „Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance”. Pomyślałem, że to ciekawe, że pozycja dotycząca wyprawy polarnej znajduje się w dziale biznes. Zdjąłem ją z półki i .. teraz miałem okazję doczytać cały tytuł do końca, czyli: „Sekrety przywództwa odpornego na kryzys„.
WOW! Ani sekundy się nie zastanawiałem nad tym, czy książka ta powinna się znaleść w mojej biblioteczce. To było oczywiste. A najciekawsze i intrygujące było dla mnie to, że jej autorem jest Polak – Adam Staniszewski. Książkę zacząłem czytać z wypiekami na twarzy i tak pozostało do końca. A moim marzeniem stało się spotkanie z jej autorem.
Zatem w tym odcinku podcastu posłuchasz mojej rozmowy z panem Adamem Staniszewskim, szacownym autorem jednej z najciekawszych pozycji dotyczących przywództwa, jakie miałem przyjemność czytać. A uwierz mi, trochę tych książek się przewinęło już przez moje ręce.
O czym rozmawiamy w zakresie przywództwa?
Rozmowę podzieliłem na trzy części. W pierwszej chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o panu Adamie Staniszewskim i samej książce, w drugiej porozmawialiśmy sobie o wyprawie Shackletona oraz dlaczego ma ona dla nas wymiar edukacyjny i jak bardzo. Zaś w trzeciej porozmawialiśmy o fundamentach przywództwa Ernesta Shackletona, które tak naprawdę są uniwersalne i dotyczą każdego z nas, a już na pewno każdego, kto prowadzi kancelarię prawna.
Dodam tradycyjnie (i jest to #autopromocja), że podcast W drodze do kancelarii jest z dumą i radością wspieramy przez web.lex Bookkeeping, oferujący najwygodniejszą księgowość prawniczą na tej wspaniałej Ziemi. Ofertę i cennik usług księgowych dla prawników i kancelarii znajdziesz w prosty sposób pod adresem NajwygoniejszaKsiegowoscPrawnicza.pl
Zapraszam do miłego słuchania poniżej (albo na iTunes czy Spotify):
***
Kończąc… jeszcze kilka słów na temat książki…
Otóż pan Adam Staniszewski zastosował w niej bardzo ciekawą koncepcję. W pierwszej części opisał – zresztą w sposób bardzo sugestywny – historię wyprawy Ernesta Shackletona zaznaczając jednocześnie, na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę w kontekście określonych zasad przywództwa. A więc jak zachowuje się i co mówi szef ekspedycji, aby zmotywować i zaangażować członków swojego zespołu, aby uciszyć spory czy uniknąć buntu.
Następnie w drugiej części – tzw. narzędziowej – jeszcze raz ze szczegółami omawia poszczególne fundamenty przywództwa Shackletona i wyjaśnia, co my możemy zrobić w swoich organizacjach (czyt.: kancelariach prawnych), aby określne dobre efekty osiągnąć i daną zasadę przywództwa wdrożyć.
Wspomnę jeszcze raz, że dla mnie książka ta jest unikalna i wśród pozycji dotyczących przywództwa zdecydowanie zajmuje jedno z czołowych miejsc. Nie tylko w Polsce, ale w ogóle na świecie.
Jeszcze raz podaję linka do książki, a jeśli ktoś z Was jest zainteresowany innymi książkami z tematyki przywództwa w organizacji (a uważam, że jeśli jesteś szefem, albo chcesz nim być, to musisz czytać) wartymi uwagi, to z pewnością mogę polecić dodatkowo te, które sam uważam za jedne z najbardziej wartych uwagi:
Simon Sinek – Liderzy jedzą ostatni
Hal Rosenbluth – Po drugie klient
Ken Blanchard – Tajemnice wielkie liderów
Ponadto na Netflixie można obejrzeć krótki serial animowany pt. Wodnikowe Wzgórze, w którym idealnie widać współzależność pomiędzy przewodnikiem i tymi, którymi on przewodzi. Serial jest wspaniały, ale raczej nie oglądajcie go z małymi dziećmi.
***
UWAGA – podkastu W drodze do kancelarii możesz słuchać na wszystkich aplikacjach, które służą do wygodnego słuchania podkastów, a także na YouTube:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }